NABÓR TEKSTÓW W 2021 ROKU - ZAKOŃCZONY

2020-12-29

1/2021

Katastrofa i kryzysy: klimat, zaraza, „crash”

Katastrofa klimatyczna oraz kryzysy - takie jak pandemia czy załamania gospodarcze - już od dłuższego czasu wywoływały zainteresowanie literaturoznawców i kulturoznawców. Czekamy na teksty dotyczące nowych zjawisk w kulturze i literaturze spowodowanych lub zainspirowanych zwrotami takimi, jak wymienione kryzysy. Interesują nas zarówno teksty historycznoliterackie i eko-krytyczne dotyczące natury i miejsca w niej człowieka, jak i opisy nowych zjawisk związanych z kryzysem pandemii i gwałtownego ucyfrowienia wielu dziedzin życia.

Termin nadsyłania tekstów: 28 lutego 2021

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: problems.zrl@uni.lodz.pl

 

2/2021

Biografia jako gatunek zmącony 

2 zeszyt numeru „Zagadnień Rodzajów Literackich” na rok 2021 poświęcimy problematyce biografii. Obecnie obserwujemy powrót zainteresowania podmiotem w nowych warunkach kulturowych, czego wyrazistym przejawem jest kariera i popularność biografii.

 Interesują nas m.in. przemiany gatunku biograficznego; jego hybrydyczność i „zmącenie” przez inne gatunki (np. autobiografię, reportaż, formy fikcjonalne); pytanie czy biografie „zarażają” swoimi cechami inne gatunki; kategorie autentyczności, obiektywizmu i zaangażowania rozpatrywane w odniesieniu do biografizmu; przyczyny popularności form biograficznych i medialne sposoby ich prezentacji; również perspektywy poznawcze, strategie autorskie, wydawnicze, krytyczne i konteksty ich odbioru w coraz dynamiczniej rozwijającym się obszarze biograficzności.

Termin nadsyłania tekstów: 31 marca 2021

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: problems.zrl@uni.lodz.pl

 

3/2021

Epistolografia jako wyzwanie

Przeżywamy obecnie wzrost zainteresowania epistolografią w naukach humanistycznych. Namysł nad treścią i formą listów otwiera nowe sposoby opowiadania o biografii, historii, ale także o przeobrażeniach społecznych i filozoficznych. List jako jeden z najstarszych gatunków to zagadnienie wielowątkowe. Dlatego czekamy na teksty: opisujące jego przemiany; ukazujące perspektywy uwzględniające odwołania do fundamentalnej teorii listu Stefanii Skwarczyńskiej, a także do najnowszych badań dotyczących autobiografizacji korespondencji; badające problem autokreacji i obrazu autora; naświetlające wzajemne oddziaływania epistolografii i literatury.

Jesteśmy otwarci na oryginalne omówienia zarówno opublikowanej korespondencji, jak i na odkrywcze odczytania archiwalnych listów (opisy szerszych zjawisk, nie studia pojedynczych przypadków). Ciekawią nas również konteksty decyzji edytorskich podejmowanych przez wydawców upubliczniających prywatną korespondencję pisarzy, filozofów, naukowców. Ponadto interesować nas będą wszelkie inicjatywy kulturalne pisania listów, które są istotnym przejawem aktywności czytelniczej. Polecamy także uwadze listy otwarte, które są świadectwem zaangażowania w problemy współczesnego świata, np. obronę praw człowieka czy ochronę zwierząt.

Termin nadsyłania tekstów: 30 kwietnia 2021

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: problems.zrl@uni.lodz.pl